Wiedźmin
Od czego zacząć przygodę z książkowym Wiedźminem

Od czego zacząć przygodę z książkowym Wiedźminem

Choć Andrzej Sapkowski napisał kilkanaście powieści oraz zaskakująco dużą liczbę opowiadań i esejów, to autor ten jest znany z jednego dzieła – “Wiedźmina”. Niezależnie od tego, czy czytasz ten tekst dzięki popularności gier komputerowych CD Projektu lub serialu od Netflixa, czy też po prostu wreszcie chcesz nadrobić klasykę polskiej fantastyki, to jesteś we właściwym miejscu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy od czego zacząć przygodę z “Wiedźminem” i w jakiej kolejności należy czytać książki.

W jakiej kolejności czytać książki o wiedźminie?

Nie wszyscy fani się z tym zgodzą, ale najpopularniejszym i najlepszym sposobem czytania “Wiedźmina” jest kolejność wydawania tekstów. Zgodnie z nią należy zacząć od dwóch zbiorów opowiadań noszących tytuły “Ostatnie życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”. Jest to kilkanaście osobnych historii, luźno połączonych ze sobą za sprawą kilku kluczowych postaci, w tym rzecz jasna wiedźmina Geralta. Wśród opowiadań znaleźć można oryginalny, pierwszy tekst o wiedźminie opowiadający o walce ze strzygą. Opowiadania to doskonałe miejsce na start przygody z “Wiedźminem”, zresztą zgodnie z powszechnie przyjętą opinią są to najlepsze literacko teksty z uniwersum. Po zakończeniu ich lektury należy zabrać się za właściwą część sagi, rozpoczętą przez “Krew elfów” i zakończoną “Panią Jeziora”. To aż pięć powieści, które stanowią zamkniętą, zwartą fabularną całość. Na sam koniec, jeśli wciąż ma się apetyt na przygody wiedźmina, można sięgnąć po “Sezon burz”, będący prequelem sagi. Powieść zebrała dość przeciętne opinie wśród czytelników, ale wciąż stanowi ciekawą i wciągającą lekturę.

Co po książkach, czyli serial i gry o Wiedźminie

Jeśli masz już za sobą książki o wiedźminie i zakochałeś się w twórczości Sapkowskiego, to serdecznie polecamy zarówno gry, jak i serial rozgrywające się w tym uniwersum. Wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt trylogia stanowi fanowską kontynuację powieściowej sagi. Wszystkie gry zebrały doskonałe opinie, choć mniej wytrawni gracze mogą zagrać jedynie w trzecią część. Jeśli chodzi o serial, podoba się on dużej części widzów, choć wśród miłośników powieści Sapkowskiego ma on bardzo złą renomę. Warto też pamiętać o licznych dziełach ze świata wiedźmina stworzonych przez fanów – dotyczy to zarówno amatorskich filmów, jak i zbiorów opowiadań. Jeden z nich, “Szpony i kły”, został wydany w formie książkowej. Zawiera on najlepsze teksty fanów wyselekcjonowane przez samego Sapkowskiego!